Teatr Stary w Krakowie

Jednym z ciekawszych, klimatycznych miejsc Krakowa, o długiej historii, związanych z kulturą miasta, jest Teatr Stary, drugi najstarszy teatr w Polsce, założony w 1781 roku. O jego znaczeniu dla polskiej kultury świadczy między innymi fakt, iż podległości bezpośrednio ministrowi kultury. Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej należy również do organizacji Mitos21, która skupia najważniejsze sceny w Europie. Bułgaria noclegi oferująca w wielowiekowych miastach nie może zaoferować takiej sceny, jak Kraków.

Teatr, założony w 1781 roku, na swoje obecne miejsce został przeniesiony w 1799 roku. Jego popularność rosła z każdym rokiem. Grano tutaj ambitny repertuar, rozwijała się tzw. „szkoła krakowska”, a na jego deskach występowała Helena Modrzejewska.

Pierwszą scenę teatralną Kraków zawdzięcza Jackowi Kluszewskiemu, który zakupił i przystosował pod teatr dwie kamienice na rogu ulicy Jagiellońskiej i pl. Szczepańskiego. W poł. XIX w. do budynku dołączona została trzecia kamienica, a gmach został przebudowany przez znanych architektów Tomasza Majewskiego i Karola Kremera w stylu renesansu florenckiego.

Znaczenie Teatru Starego zaczęło mocno spadać pod koniec XIX wieku, co w głównej mierze wynikało z powstania Teatru im. Słowackiego, który przejął większość widowni. Na początku XX wieku Teatr Stary przebudowano – dodano miejsca na restauracje i powierzchnie handlowe. II wojna światowa wstrzymała działalność teatru, którą wznowiono zaraz po zakończeniu wojny. Ale teatr zaczął na nowo rozkwitać dopiero w latach 50-tych. Zasłynął z wystawianych tu dramatów polskich i światowych. W 1991 roku Teatr Stary uzyskał status Teatru Narodowego.

Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej dysponuje obecnie 5 scenami: Dużą, Kameralną, Nową, Heleny, Strefa Be. Wszystkie znajdują się gmachu głównym teatru, za wyjątkiem Kameralnej, która zlokalizowana jest przy ulicy Starowiślanej 21. Teatr wystawia zarówno sztuki klasyczne, jak i nowoczesne dzieła.

Na deskach Teatru Starego w Krakowie występowały i występują takie sławy, jak Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gustaw Holoubek, Jerzy Bińczycki, Tadeusz Łomnicki, Jan Nowicki, Anna Dymna, Anna Polony czy Jerzy Trela. Pracowali tu tacy znani reżyserzy, jak: Konrad Swinarski, Jerzy Grotowski, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi czy Krystian Lupa.