Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jednym z ważniejszych muzeów i zabytków Krakowa jest Collegium Maius. Jest to najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Jego historia sięga roku 1400, kiedy to Władysław Jagiełło przekazał Uniwersytetowi kamienicę zakupioną od Piotra Gerhardsdorfa, której ślady zachowały się w fundamentach i w narożniku budynku w postaci tzw. „dzikiego muru” z kamienia wapiennego.

Przez cały XV wiek kolegium rozrastało się zakupując sąsiednie domy i poprzez dobudowę kilku innych. Po pożarach, które miały miejsce w latach 1462 i 1492 połączono je w całość, tworząc arkadowy dziedziniec otoczony krużgankami w stylu późnogotyckim. Na parterze znajdowały się sale wykładowe. Biblioteka, Izba Wspólna profesorów, skarbiec i lektorium teologów (dzisiejsza Aula) mieściły się na I piętrze. Mieszkania profesorów, tzw. rezydencje, znajdowały się na parterze, na I i II piętrze.

Praktycznie do połowy XIX wieku wygląd Kolegium nie uległ większym zmianom. Dopiero przebudowa, która odbywała się w okresie od 1840 do 1870, całkowicie zmieniła jego wygląd i charakter.

Po II wojnie światowej, w latach 1949-1964, dokonano kompleksowego odnowienia i Collegium Maius odzyskało swój oryginalny wygląd sprzed 1840 roku. Zostało wtedy przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na stałą część ekspozycji składają się zabytkowe wnętrza: biblioteka, dawna jadalnia, skarbiec, pokoje profesorskie, mieszkanie Jana Kantego, Aula (zawierająca cenny zbiór malarstwa). Przez cały czas dostępne są dwie wystawy z cyklu „Wszystko jest liczbą”, przybliżające odwiedzającym zagadnienia matematyczne. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest także organizatorem wystaw czasowych.

Zwiedzanie muzeum odbywa się z przewodnikiem, mniej więcej co 20 minut wchodzą kolejne grupy (maksymalni po 20 osób). Czas zwiedzania wynosi ok. 30 minut. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do 14:20 (we wtorki do 15:20, w soboty do 14:40). W okresie o 1 kwietnia do 31 października muzeum czynne jest do godziny 17:20 we wtorki i czwartki. Bilet normalny kosztuje 12PLN, ulgowy 6PLN.