Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Przy ulicy Senackiej znajduje się Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Jest on najstarszym polskim muzeum archeologicznym. Pierwotnie powstało jako Muzeum Starożytności. W 1816 roku w Krakowie powstało Towarzystwo Naukowe Krakowskie, w ramach którego, w roku 1848, zorganizowany został Oddział Sztuk i Archeologii. Akt powołania muzeum powstał 18. lutego 1850 roku, a siedem lat później zorganizowano pierwszą Wystawę Starożytności. Zaprezentowano wówczas eksponaty ofiarowane przez Polaków. Był wśród nich posąg „Światowida”, odkryty w Zbruczu, która do dnia dzisiejszego stanowi symbol muzeum.

Muzeum posiada stałe wystawy, wystawy czasowe, a także wystawy poza muzeum.
Wśród stałych wystaw są:

– Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolskiego – Wystawa prezentuje różne aspekty życia mieszkańców Małopolski, od człowieka neandertalskiego po mieszczan średniowiecznego Krakowa. W kolejnych salach prezentowane są poszczególne części wystawy, jak np. „Człowiek i środowisko”, „Strój i mieszkanie”, „Obrządek pogrzebowy i sztuka” i inne. Prezentacja obejmuje analogiczne odsłony czasowe.

– Bogowie starożytnego Egiptu – muzeum posiada dużą kolekcję zabytków starożytnego Egiptu, która prezentowana jest na tej wystawie. Najcenniejszą i najbardziej efektowną część zbioru stanowią cztery sarkofagi pochodzące z wykopalisk w el-Gamhud, prowadzonych w latach 1907-1908 przez Tadeusza Smoleńskiego, pierwszego polskiego egiptologa i koptologa.

– Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera – Kolekcja zawiera głównie naczynia oraz tkaniny, które reprezentują najważniejsze kultury wybrzeża peruwiańskiego. Pozostałe obiekty to kilka mumii ludzkich, figurki gliniane, drewniane wrzeciona z osnową, brązowe narzędzia codziennego użytku oraz broń w postaci drewnianych maczug, jak również rozmaite ozdoby kobiece.

– Dzieje najstarsze i stare Muzeum Archeologicznego w Krakowie – Wystawa prezentuje historię miejsca, na którym znajduje się kompleks zabudowań Muzeum Archeologicznego w Krakowie, poczynając od okresu wczesnego średniowiecza, aż po połowę wieku XX.

– Garncarstwo prehistoryczne – ekspozycja prezentuje zbiory nowohuckiego Oddziału Muzeum Archeologicznego, poświęcone garncarstwu prahistorycznemu.

– Dzieje rynku krakowskiego i kościoła św. Wojciecha – ekspozycja zlokalizowana jest w podziemiach kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym. Zaprezentowane są tu dzieje najważniejszego placu handlowego w Krakowie oraz kościoła św. Wojciecha, który funkcjonuje w tym miejscu od przeszło 1000 lat i jest jedną z najstarszych murowanych budowli sakralnych w Krakowie.

Bilety dostępne są w kasie. Muzeum system sprzedaży biletów oraz system rezerwacyjny powoli wdraża, natomiast nie jest on jeszcze dostępny. Muzeum czynne jest w godzinach:
1. Wrzesień – czerwiec:
Poniedziałek – środa – od 9:00 do 14:00.
Czwartek – od 14:00 do 18:00.
Piątek, Niedziela – od 10:00 do 14:00.
Sobota – nieczynne.
2. Lipiec – sierpień:
Poniedziałek, środa, piątek – od 9:00 do 14:00.
Wtorek, czwartek – od 14:00 do 18:00.
Niedziela – od 10:00 do 14:00.
Sobota – nieczynne.