Fabryka Schindlera

W 2010 r. Fabryka Wyrobów Emaliowanych Oskara Schindlera została ponownie otwarta dla publiczności jako światowej klasy muzeum. Historia Oskara Schindlera i jego pracowników znana jest na całym świecie dzięki filmowi „Lista Schindlera” nakręconemu przez Stevena Spielberga (zrealizowany prawie w całości w Krakowie). Historia ta została szczegółowo zaprezentowana w oryginalnym miejscu, tam, gdzie się wydarzyła.

Obecnie odbywają się tu liczne wydarzenia, a także swoje wystawy prezentuje tu muzeum. Stałą ekspozycją jest wystawa zatytułowana „Kraków podczas okupacji hitlerowskiej 1939-1945”. Indywidualne historie mieszkańców krakowskich czasów prowadzą zwiedzających poprzez wystawę, która obejmuje wojnę z 1939 r., życie codzienne pod okupacją, los Żydów, podziemny opór miasta i wiele innych, wykorzystując w tym celu ogromną ilość dokumentów archiwalnych, zdjęć, nagrań z radia i filmów, artefaktów okresowych i dynamicznych instalacji multimedialnych. Inne eksponaty zmieniają się regularnie, a oddzielna sekcja oryginalnej fabryki jest zarezerwowana na potrzeby pokazów filmowych, wykładów i innych wydarzeń kulturalnych.
—–
REKLAMA
Wybierasz się na wakacje nad Morze Czarne? Sprawdź, jakie są ceny w Bułgarii za podstawowe artykuły.
—–
Inną dużą część terenu fabryki zajmuje MOCAK – krakowskie muzeum sztuki współczesnej, otwarte w 2011 roku. Schowany za fabryką Schindlera, budynek zachwyca awangardową stylistyką i bardzo nowoczesnym układem. Muzeum posiada bogatą i stałą kolekcję dzieł sztuki współczesnej, ukazującą zarówno artystów polskich, jak i międzynarodowych, a także Bibliotekę Mieczysława Porębskiego i jego zbiór dzieł na temat teorii sztuki i historii oraz nową stałą ekspozycję poświęconą interaktywnej instalacji Krystiana Lupy „Live Fabryka 2” – zainspirowaną kultowym Warhol’a NYC studio.

Fabryka Schindlera jest jednym z najbardziej fascynujących muzeów w całym kraju i zalecamy zarezerwowanie co najmniej dwóch godzin, jeśli chcesz zobaczyć wszystko. Bilety można kupić online.