Barbakan

Jednym z najpopularniejszych i charakterystycznych zabytków Krakowa jest Barbakan. Ta obronna budowla powstała w latach 1498-1499. Nazwa barbakan jest pochodzenia tureckiego. Barbakan posiada 7 wieżyczek obronnych z 130 strzelnicami, a jego średnica wynosi 24 metry. Mury barbakanu mają grubość 3 metrów. Tworzą go cztery kondygnacje. Najwyższą stanowi kryty ganek z otworami w podłodze. Barbakan został połączony z Bramą Floriańską tzw. szyją, czyli podwójnym murem o pustym środku. Przy konstrukcji obiektu zastosowano najnowsze osiągnięcia średniowiecznej sztuki fortyfikacyjnej. Wokół warowni rozciągała się fosa głęboka na 3 metry i o szerokości dochodzącej do 26 metrów od strony północno – zachodniej. Wewnątrz obiekt był praktycznie pusty, żeby w razie zagrożenia można było zgromadzić w środku liczne wojsko. Prowadził do twierdzy most zwodzony od strony Kleparza.
—–

Chorwacka, niewielka miejscowość Crikvenica noclegi gwarantuje o wysokim standardzie w rozsądnych cenach.

—–
Dzięki swoim średniowiecznym murom Rondel, nazwa nadana mu przez Polaków, ze względu na swój architektoniczny kształt i charakter jest miejscem różnorodnych koncertów i przedstawień. W sezonie letnim odbywają się tu liczne wystawy malarskie, które rozmieszczone są na murach obronnych Barbakanu.

Warto pamiętać, że krakowski Barbakan stanowi jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Do początku XIX w., czyli do czasu wprowadzenia zmian w sztuce oblężniczej, Barbakan był budowlą prawie nie do zdobycia. Takich zabytków nie zaoferują turystom noclegi nad morzem.

W Europie zachowało się zaledwie kilka podobnych obiektów, jednakże na ich tle Barbakan zdecydowanie się wyróżnia. Ta potężna budowla, o niezwykle oryginalnej konstrukcji, zachowała się do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie. Barbakan uniknął losu, który spotkał większość fortyfikacji Krakowa i wyburzona została tylko szyja łącząca go z Bramą Floriańską. Zachował się też fragment najstarszej bramy Rzeźniczej, ale tylko dlatego, że użyto go do budowy klasztoru Sióstr Dominikanek. Reszta murów obronnych została rozebrana.

Barbakan jest obecnie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z wystawami prezentującymi historię, walki rycerskie czy tańce dworskie.

Barbakan i Mury Obronne można zwiedzać od kwietnia do października w godzinach 10:30 – 18:00. W drugi poniedziałek miesiąca jest nieczynne. Bilety kosztują 8zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).